Ankara Nordik Müzik Günleri

Ankara Nordik Müzik Günleri bu yıl üçüncü kez gerçekleşecek.

Düzenlediği konserler, getirdiği müzisyenlerle Ankara`nın müzik hayatını renklendiren Altus Kültür Sanat bu yıl üçüncü kez Nordik Müzik Günleri`ni gerçekleştirecek. 27-28-29 Kasım 2015 günleri MEB Şura Salonu`nda düzenlenecek konserlere ilgi her yıl biraz daha artıyor. Bu istikrarın sürmesi ve konserlerin sayısının daha da artmasının şimdiki haliyle müzik günlerinin gerçek bir festivale dönüşeceğinin habercisi gibi de değerlendirilebilir.

İlk konser Wardruna`dan...

27 Kasım akşamı Nordik Müzik konserlerinin ilkinde ünlü TV dizisi Vikingler ile ünü daha da pekişen Wardruna`nın Türkiye`de hayranları giderek artıyor. Kuzeyin doğasıyla özdeşleşen, geçmişiyle kavrulan, tarihi ve efsaneleriyle simgeleşe kendine has gizemini herhangi bir türe sokmaya uğraşmadan dinlemeniz gereken Wardruna eminiz yine müzikseverleri bir kez daha büyüleyecek.* * *

Bu ilginç grubun web sitesine ik girdiğiniz anda dahi sizi spiritüel bir gizem karşılıyor. Tehlikelerle dolu Kuzey ormanlarında kaybolmuşsunuz gibi bir his. Biraz şamanistik, dinler öncesi duygular ve elektronik soundların bu duyguları pekiştirmedeki ustalığı şaşırtıcı ve yadsınamaz. Bu etkileyici grup 2009 yılında Einar Kvitrafn Selvik tarafından kuruldu. Esasen bir stüdyo üçlüsü olmasından öte bir canlı konser performans grubu olan Wardruna bu nedenle verdikleri konserlerle sık anılan ve hayranlık uyandıran bir grup. Bu konserlerin en önemlilerinden biri kuşkusuz grubun Norveç`teki Viking Ship Museum`da bulunan 1100 yaşındaki Viking teknesi Gokstad önünde verdikleri konserdi. Akustik enstrüman olarak Norveç`in en eski müzik aletlerini kullanan grup sisler içindeki belirsiz doğanın gizemini yansıtan fısıldaşmalı müzikler, eski ahitleri andıran şiirsel dizelerle büyüleyici atmosfer yaratmada hayli başarılı ve etkileyici. 27 Kasım akşamı Ankaralı müzikseverlerin birkaç bin yıllık bir gizemin içinden konser sonrası yeniden 21. yüzyılın gerçekliğine dönmek zorunda kalacakları bu tecrübe eminiz ilginç olacaktır.

İkinci konser Jaga Jazzist`i İstanbullu müzikseverler de heyecanla bekliyor...

Kasım ayının merakla beklenen konserlerinden biri olacak Jaga jazzist. Üstelik hem Ankaralılar hem İstanbullular tarafından. Ankara`da verdikleri konserin bir gün sonrası İstanbul`da sahneye çıkacak grubu daha önceki konserlerinden dolayı müzikseverler çok yakından tanıyor ve ciddi sayıda hayranları var. Yani, demek o ki konserler `full` geçecek. Ankaralılar için 28 Kasım`da gerçekleşecek konserin şimdiden biletlerini alın. Zaten fazla zaman da kalmadı.

Lars ve Martin Horntveth tarafından kurulan Norveç`li grup dokuz kişilik bir büyükçe orkestra aslında ve bu sayıya bakıp bir big band falan sanmayın, ondan çok ötede bir `acaip` müzik yapıyorlar. Bu konuda Amerikan caz sahnesine ilginç araştırma yapmaları için fırsat sunuyor bu harika topluluk. Grubun her üyesi bir enstrümanın başına çöküp konser bitince kalkıp giden cinsten müzisyenler değil. Her biri en az iki enstrüman çalıyor ve emin olun öyle dostlar alışverişte görsün gibisinden de değil. Bir önceki İstanbul konserlerinde üşenmeyip saydı bu haberi yazan kulunuz ve konser boyunca dokuz kişi toplamda yirmi kadar enstrümandan ses çıkardı, hem de öyle böyle sesler değil, bir çoğu virtüöz ayarında işlerdi. Grubun bir özelliği de sürekli eleman değiştirmesi. Aslına bakarsanız, önümüzdeki sene yirminci yılını kutlayacak topluluğun kalabalık kadrosu gözönünde tutulunca şaşılacak bir durum olmasa gerek.

Nordik konserlerin sonuncusunda Oh Land`i izleyecek müzikseverler...

Üç günlük konserler serisinin sonuncusunda 2011 yılında yayınladığı "Fauna" albümüyle dikkatleri üzerine çeken ve bir daha geri vermeyen Oh Land MEB Şura salonunda sahne alacak. Videosu YouTube`da üç milyonun üzerinde tıklanan şarkıcının nasıl popüler biri olduğunu anlamamıza yeter ama zaten hepimiz yeterince bilmiyor muyuz sanki! Evet, lafı fazla uzatmadan hemen bilet almanızı sağlamak için cümleyi bitiriyoruz.
Okunma 2383 defa Son Düzenlenme Son Düzenlenme Kasım 21 2015
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Elif Gezer

Müzik öğretmenidir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Radyo Dinle

Arama

Bu Sayfayı Paylaşın

Bu Sayfayı Paylaşın

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

İletişim

E-mail:  bilgi@saksafonname.com

Hayırlı Olsun

  • Saksafon üzerine hazırlanan bu siteye emeği geçenlere teşekkür ederim.Kamil Serdengeçti

  • Türkçe kaynak bulma konusunda ümit veren bir site......Ahmet Kızıl

  • Ne zamandır böyle bir site bekliyordum. Teşekkürler.İsa Yamaner