Sitemize Katkıda Bulunun

Merhaba, Sitemize yazılarıyla katkıda bulunmak isteyenler, bize bilgi@saksafonname.com e-posta adresinden ulaşabilirler. Teşekkür ederiz.

Joshua Redman

Berkeley Californiya doğumlu Joshua Redman, ünlü tenor saksafon virtüözü olan Dewey Redman’ın oğludur. Müzikle iç içe büyüyen Redman saksafon çalmaya 10 yaşında başladı. Küçük yaşlarda klarnet, blok flüt, piyano, gitar, ghatam, gamelan gibi enstrümanlar da çaldığı biliniyor.

Harvard’da sosyal bilimler lisansı okuduktan sonra, hukuk eğitimi almak üzere Yale üniversitesine kabul edildi.  Eğitim hayatı boyunca müziği bir hobi olarak sürdürse de, sonrasında okulu bırakıp müziğe ağırlık verdi.

Joshua Redman 1991'de, Thelonious Monk Uluslararası Caz Saksofonu Yarışması‘nda birinci oldu ve The Elastic Band ile çıkarttığı “Momentum” adlı albümüyle Grammy’ye aday oldu. Blues Brothers 2000 filminde, Louisiana Gator Boys’un bir üyesi olarak rol aldı

İkinci albümü Wish’de Pat Metheny, Billy Higgins ve Charlie Haden gibi isimlerle beraber çalan Redman, Clapton’ın Tears in Heaven’ına ve Ornette Coleman’ın Turnaround’una farklı yorumlar getirdi ve böylece “Ses Getiren Genç Cazcılar” arasında yerini aldı.

Moodswing albümü ile var olan eserleri yeniden yorumlamak yerine kendi çalışmalarını sunmuştur. Faith ve Mischief albümde ön plana çıkan parçalardandır.

1996'da Freedom in the Groove’u çıkarır.  1997de post-bop’taki başarısını yeniden gösteren Beyond’u çıkardı.

Punk, rock ve soul tarzında doğaçlamalar yapan Joshua Redman, Jack De Johnette, Charlie Haden, Pat Metheny gibi isimlerle çalışmalar ve kayıtlar yaptı.

Passage of time, Elastic, Momentum ve Back east ile cazın yeni döneminin mimarlarından biri olur.
Okunma 2152 defa Son Düzenlenme Son Düzenlenme Haziran 28 2015
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Ali Sami İpek

Saksafon üzerine haber toplayarak sitemize katkıda bulunmaktadır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Giriş / Kayıt

Radyo Dinle

Bu Sayfayı Paylaşın

Bu Sayfayı Paylaşın

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Arama