Sitemize Katkıda Bulunun

Merhaba, Sitemize yazılarıyla katkıda bulunmak isteyenler, bize bilgi@saksafonname.com e-posta adresinden ulaşabilirler. Teşekkür ederiz.

Saksafonu Hazırlayalım

Kutusundan çıkarttığımız saksafonumuzu çalmaya hazır hale getirelim.

Saksafonumuzun ağızlığını (bek) saksafonumuzun boyun kısmına narin hareketlerle takalım. Boyunluk üzerindeki mantar şerit kuru ise vazelin kullanmak suretiyle yumuşatabilirsiniz. Lakin, bu işlemi tükrüğünüzle yapmayınız; çünkü tükrük içeriği kimyasallar mantara uzun vadede zarar verebilir.

bs 001 1

Saksafonumuzu çalmaya hazır hale getirmek için öncelikler ağızlığın (bek) üzerindeki bileziği çıkartalım. Kimi ağızlıklarda metalik bilezik (ligature) kimilerinde ise deri bilezik bulunur. Sıkıştırma vidasını gevşeterek çıkartalım.

bs 001 1

Sıra kamışı ağızlığımıza yerleştirmeye geldi. Kamışı ağzımızda ıslatmaktan ziyade birbardak su içerisinde bekletmek daha kolay ve etkili olacaktır. Kamışı bileziğin içerisinden ağızlığın düz tabanına nazikçe yerleştirelim.

bs 001 1

Kamışın ucu ile ağızlığın ucu aynı hizaya gelmelidir. Sıkıştırmaa vidası yardımıyla bileziği takalım.

bs 001 1 bs 001 1

Kamışın, ağızlığın ön çizgisinden ötede veya beride olması durumunda ses çıkartmanız güçleşecektir.

bs 001 1

Saksafonun boyun kısmını, saksafona takmadan önce saksafonun gövdesi üzerindeki sıkıştırma vidasını gevşetin.

bs 001 1

Daha sonra da saksafonun boyun kısmını narince saksafonun gövdesine yerleştirelim. Bu işlemi yaparken saksafonun gövdesinin üst kısmını genişletecek haraketlerden kaçının. Sıkıştırma vidasını da abartmadan sıkıştıralım.

bs 001 1

Saksafonunuzu boyun kısmından tutarak taşımayınız. Aksi taktirde bağlantı noktası genişleme yapabilir ya da daireselliği bozulabilir. Bu da saksafonun boynu ile gövdesi arasında boşluk oluşturacaktır. Saksafonunuzun gövdesinin yere düşmesi de ayrı bir problem olacaktır.

 bs 001 1

Saksafonunuz çalışmaya hazır hale gelmiştir.

bs 001 1

Okunma 2844 defa Son Düzenlenme Son Düzenlenme Mart 05 2017
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Hüseyin Gürpınar

Nefesli müzik aletleri ile ilgilenmektedir.

Bu kategoriden diğerleri: Saksafon Nasıl Tutulur ? »

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Kullanıcı Giriş

Radyo Dinle

Bu Sayfayı Paylaşın

Bu Sayfayı Paylaşın

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Arama