Sitemize Katkıda Bulunun

Merhaba, Sitemize yazılarıyla katkıda bulunmak isteyenler, bize bilgi@saksafonname.com e-posta adresinden ulaşabilirler. Teşekkür ederiz.

Chris Potter ile Söyleşi

"Birlikte çaldığım insanlar evrendeki en inanılmaz müzisyenler..."

Son yıllarda konsept albümlerinize çok alışmıştık; mitolojik dünyalarda yaşıyor, hayali şehirlerde geziyorduk. Dave Holland, Eric Harland ve Lionel Loueke ile çaldığınız yeni dörtlü proje bizim için sürpriz oldu. Bu ekip nasıl hâsıl oldu?

20150707 200742Dave Holland ile onun gruplarında yıllarca çaldım, aynı şekilde, Eric Harland ile de bir çok farklı durumda beraber çaldık. Yanısıra, Lionell (Loueke) Dave ve ben hep birlikte Herbie Hancock ile çaldık, yani, anlayacağınız, aramızda derin bir geçmiş var ama ne ilginçtir ki bu dörtlü hep birlikte hiç çalmadık. Bu dörtlü bana, kişiliklerin çok iyi bir karışımı gibi geliyor ve hiç şüphesiz bu insanlar evrendeki en inanılmaz müzisyenler. Hep birlikte bir kaç konserde çaldık, hepimiz için oldukça özeldi ve herkes bizim konserlerde çalmamız için çok iyi müzikler yazdı. Dave (Holland), Lionell (Loueke) ve Eric (Harland) virtüöz isimler olmalarının yanında çok iyi birer dinleyiciler ve müziği kendi kişisel egolarının üstünde tutan insanlar. Tabii bu özellikler de konserlerde sihirli ve sürprizlere açık anların, ilham veren yaratıcılıkların oluşmasına neden oluyor.

Sizin aynı zamanda sağlam bir projeci olduğunuzu da çok şahit olduk. Bu yeni dörtlüde müzikal hatları ve birlikteliğin anahtar kelimelerini açabilir misiniz?

Bu grupta anahtar öneme sahip olduğunu söyleyebileceğim şey, birbirinden ilham alan, birbirinden öğrenen güçlü müzikal kişiliklerin en açık ve davetkâr müziği mümkün kılmak için buluşmuş olmalarıdır. Bizim grupta herkes kendi müzikal deneyimleri ve yeteneklerinden oluşan kişisel servetini getirip masanın üstüne koyar ve bu sayede sanıyorum sizler de konserde bizim beraber çalmaktan gerçekten ne kadar zevk aldığımızı ve performansımızı açıkça göreceksiniz. Benim için, bu adamlarla çalacağımız bir sonraki konserde olmak gerçek bir sevinçtir!

Ekipteki iki müzisyen ile daha önce çaldınız, ama özellikle gitarcı Lionel köklerini caza entegre etmiş, alışılmadık eğilimleri olan birisi. Onunla iki solocu olarak yan yana çalmak nasıl tarif edilir?

Caz sahnesinde göründüğünden beri Lionell Loueke`nin çok özel bir müzisyen olduğunu düşünmüşümdür hep ve Batı Afrika müziği ile caz birbirine oldukça yakındır, Lionell Loueke ise bu geleneği yeni ve derin bir duyguyla birbirine kaynaştırma konusunda çok özel bir konuma sahip. Bunların yanısıra Loueke çom sempatik ve sıcakkanlı biri, bu yüzden onunla beraber çalmak kolay, konserlerde karşılıklı çalarken hem birbirimizi destek olma hem de arada meydan okuma konusunda çok kolay ve rahat anlaşıyoruz.

Bu dörtlünün yol haritası ne? Sadece bir turne ya da bir albüm mü? Devamı var mı?

Bu harika bir soru! Açıkçası sadece bu yaz turne için planlamıştık ama bizim için şimdiye kadar alışılmadık derecede eğlenceli ve ilham verici konserler oldu, bu nedenle, gelecekte neler olacağını hep birlikte göreceğiz…!

Okunma 2777 defa Son Düzenlenme Son Düzenlenme Temmuz 20 2015
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Kullanıcı Giriş

Radyo Dinle

Bu Sayfayı Paylaşın

Bu Sayfayı Paylaşın

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Arama

İletişim

E-mail:  bilgi@saksafonname.com