Sitemize Katkıda Bulunun

Merhaba, Sitemize yazılarıyla katkıda bulunmak isteyenler, bize bilgi@saksafonname.com e-posta adresinden ulaşabilirler. Teşekkür ederiz.

Yeni Notalarımız C# (Do#) ve Oktav F# (Fa#)

Bu dersimizde C# (Do#) ve Oktav F# (Fa#) üzerinde çalışacağız.

  Yeni notamız : C# (Do#)....

 C

Saksafon üzerinde hiçbir tuşa basmıyoruz.

 

Diyez işaretinin (#) notayı yarım ses tizleştirdiğini hatırlayınız. Aşağıdaki parçayı çalmadan önce ses dosyasını dikkatlice dinleyiniz.

 

 

Şimdi sıra sizde...

11

 

 Aşağıdaki parçayı çalmadan önce sizin için kaydedilmiş ses dosyasını dinleyiniz.

 

 

Şimdi sıra sizde...

2

 

 Aşağıdaki parçada daha önce görmüş olduğumuz Bağ'a benzer bir bağ işareti göreceksiniz. İngilizce "slur" olarak ifade edilen bu bağ, birbirinden farklı notaların birbirine bağlandığını gösterir. Farklı notalar tek nefeste çalınır. "Tu" şeklindeki üflemeyi ilk notada yapar ve bağ boyunca kesinti vermeksizin diğer farklı notaları da aynı nefesle çalarsınız. İlk notadan sonra diğer notalar geçerken sadece parmaklarınızın pozisyonunu değiştiriniz; üflemeye ara vermeyiniz. Birden fazla parmağınız yer değiştirecekse de hepsini aynı anda hareket ettiriniz. Bir önceki bağımız İngilizcede "Tie" olarak ifade edilmekte ve aynı notaları birbirine bağlamakta idi. Ses dosyasını dinledikten sonra da siz çalınız.

 

 

 Şimdi sıra sizde...

33

 

Aşağıdaki parçayı ses dosyasını dinledikten sonra çalınız.

 

 

Şimdi sıra sizde...

4

 

 Yeni notamız : Oktav F# (Fa#)....

 F

Oktav tuşuna sol elimizin başparmağı ile basıyoruz. Ön cephede sol elimizin işaret,orta, yüzük parmakları ile sağ elimizin orta parmağı tuşların üzerinde olacaktır.

 

Sesler tizleştikçe daha sıkı bir ağız pozisyonu ve hızlı hava üflemek gerekir. Aşağıdaki parçayı çalmadan önce sizin için kaydedilmiş ses dosyasını dinleyiniz.

 

 

Şimdi sıra sizde...

5

 

 Aşağıdaki parçada İngilizcede "Phrase" olarak ifade edilen kısa müzik cümlelerini göreceksiniz. Bu cümleleri tek nefeste çalmayı deneyiniz. Ama önce sizin için kaydedilmiş ses dosyasını dinleyiniz.

 

 

Şimdi sıra sizde...

66

 

  Bir sonraki derste yeni konularla karşınızda olacağız.

Okunma 4954 defa Son Düzenlenme Son Düzenlenme Mart 05 2017
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Salih Akelli

Caz müziği ve özellikle saksafon üzerine olan ilgisi kazanımlarını paylaşma arzusuyla birleştiğinde sizler için değerli yazılar hazırlamasına olanak kılmaktadır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

İletişim

E-mail:  bilgi@saksafonname.com