Sitemize Katkıda Bulunun

Merhaba, Sitemize yazılarıyla katkıda bulunmak isteyenler, bize bilgi@saksafonname.com e-posta adresinden ulaşabilirler. Teşekkür ederiz.

Uzatılmış Notalar ve Yeni Notamız D (Re)

Bu dersimizde uzatılmış notalar ve D (Re) üzerinde çalışacağız.

Nota Bağı: Aynı iki notayı birbirine bağlamak suretiyle sürenin uzatılmasında kullanılır. Yani, aynı notayı iki notanın toplam uzunluğu kadar tek nefeste çalarsınız.

0

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi, iki adet dörtlük C (Do) notası yerine, tek nefeste, kesintisiz bir adet ikilik C (Do) notası çalarsınız.

 

Aşağıdaki parçayı çalmadan önce birbirine bağlanmış notaları ve sürelerini inceleyiniz. Ardından da sizin için kaydedilmiş ses dosyasını dinleyiniz.

 

 

Şimdi sıra sizde...

1

 

Uzatma Noktası : Notaların sağ tarafına konulan bir adet nokta, o notanın süresini kendi değerinin yarısı kadar uzatır.

21

Yanına uzatma noktası konulmuş bir adet ikilik notanın süresi, kendi değerinin 1,5 katına çıkar.

 

Aşağıdaki parçayı once inceleyiniz ve çalmayı deneyiniz.

3

 

Yeni notamız : D (Re)....

 D

 

Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere ön cephede sol elimizin işaret,orta, yüzük parmakları ile sağ elimizin işaret, orta, yüzük parmakları tuşların üzerinde olacaktır. Daha önceki dersimizde gördüğümüz D (Re) notası Oktav tuşuyla beraber çıkarttığımız Tiz D (Re) notası idi.

 D2

 

Varsa metronom yardımıyla yoksa da ayağımızla tempo tutarak aşağıdaki parçayı çalacağız. Ama önce sizin için kaydedilmiş ses dosyasını dinleyiniz.

 

 

Şimdi sıra sizde...

51

 

 Bir sonraki derste yeni notalarla karşınızda olacağız.
Okunma 3529 defa Son Düzenlenme Son Düzenlenme Mart 05 2017
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Salih Akelli

Caz müziği ve özellikle saksafon üzerine olan ilgisi kazanımlarını paylaşma arzusuyla birleştiğinde sizler için değerli yazılar hazırlamasına olanak kılmaktadır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Kullanıcı Giriş

Radyo Dinle

Bu Sayfayı Paylaşın

Bu Sayfayı Paylaşın

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Arama

İletişim

E-mail:  bilgi@saksafonname.com