Sitemize Katkıda Bulunun

Merhaba, Sitemize yazılarıyla katkıda bulunmak isteyenler, bize bilgi@saksafonname.com e-posta adresinden ulaşabilirler. Teşekkür ederiz.

Ses Dinamiği ve Yeni Notamız E (Mi)

Bu dersimizde E (Mi) notası ve ses dinamiği üzerinde çalışacağız.

Yeni notamız : E (Mi)....

 E

 

Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere ön cephede sol elimizin işaret,orta, yüzük parmakları ile sağ elimizin işaret, orta parmakları tuşların üzerinde olacaktır. Daha önceki dersimizde gördüğümüz E (Mi) notası Oktav tuşuyla beraber çıkarttığımız Tiz E (Mi) notası idi.

 EE

 

Varsa metronom yardımıyla yoksa da ayağımızla tempo tutarak aşağıdaki parçayı çalacağız. Ama önce sizin için kaydedilmiş ses dosyasını dinleyiniz.

 

 

Şimdi sıra sizde...

1

 

Biraz da Ses Dinamiği üzerinde duralım. Sesleri kademeli olarak yükseltilmesi ya da alçaltılması ses dinamiğidir.

Crescendo : Kademeli olarak ses yükseltilir. "cresc" olarak kısaltılabilir. "<" işareti ile gösterilir. Ses yükseltilirken daha fazla hava üflemeniz gerekir.

Decrescendo ya da Diminuendo : Kademeli olarak ses alçaltılır. "dim" olarak kısaltılabilir. ">" işareti ile gösterilir. Ses yükseltilirken daha az hava üflemeniz gerekir.

 

Şimdi de aşağıdaki şarkıyı çalacağız. Ses dinamiklerine dikkat ediniz. Ama önce sizin için kaydedilmiş ses dosyasını dinleyiniz.

 

 

Şimdi de siz çalmayı deneyiniz.

2

 

 Şimdi de başka bir şarkıyı çalacağız.  Ama önce sizin için kaydedilmiş ses dosyasını dinleyiniz.

 

 

Şimdi de siz çalmayı deneyiniz.

3

 

Aşağıdaki şarkıda sona geldiğimizde tekrar en başa dönüp ikinci tekrarda şarkıyı bitiriyoruz.  Ama önce sizin için kaydedilmiş ses dosyasını dinleyiniz.

 

 

Şimdi de siz çalmayı deneyiniz.

4

 

Aşağıdaki şarkıda sona geldiğimizde tekrar en başa dönüp ikinci tekrarda şarkıyı bitiriyoruz.  Es'lerin hakkını yemeyiniz ve gereği kadar sessiz kalınız. Ama önce sizin için kaydedilmiş ses dosyasını dinleyiniz.

 

 

Şimdi de siz çalmayı deneyiniz.

5

 

 Bir sonraki derste yeni notalarla karşınızda olacağız.

Okunma 5627 defa Son Düzenlenme Son Düzenlenme Mart 05 2017
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Salih Akelli

Caz müziği ve özellikle saksafon üzerine olan ilgisi kazanımlarını paylaşma arzusuyla birleştiğinde sizler için değerli yazılar hazırlamasına olanak kılmaktadır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

İletişim

E-mail:  bilgi@saksafonname.com