Sitemize Katkıda Bulunun

Merhaba, Sitemize yazılarıyla katkıda bulunmak isteyenler, bize bilgi@saksafonname.com e-posta adresinden ulaşabilirler. Teşekkür ederiz.

Blues Dokunuşlu Roman Melodisi: Kuştepe Blues Özel

Kültürel çeşitliliğe dikkat çeken “Kuştepe Blues”, dinleyiciye blues formunda bir roman melodisi sunuyor.

Saksafon ustası Serhan Erkol, albümün habercisi “Kuştepe Blues”u Lin Records etiketi ile yayımladı. Parça Hayyam Stüdyoları'nda Sinan Sakızlı tarafından canlı kaydedildi. Beste ve düzenlemesinin Erkol'a ait olduğu ‘Kuştepe Blues'da saksafon, vokal ve elektronik öğelerde de Erkol imzası var. Erkol'a parçada trompette Doğukan Yazıcı, tuşlu çalgılar, hammond org ve klavyede Adem Gülşen ve Kaan Bıyıkoğlu, basgitarda Caner Üstündağ, davulda Ediz Hafızoğlu'ndan oluşan kadro eşlik ediyor. Single kapak çizimi Kemal Baran'a tasarımı ise Yiğit Gürevin'e ait.

ROMAN DÜĞÜNLERİNDEN GELEN İLHAM

Parçayı 2002 yılında yazdığını söyleyen Erkol, parçanın hikayesini şöyle anlattı:

“Şimdiye kadar birçok konserde çalınmasına rağmen Kuştepe Blues'u ilk kez bu albümde kaydettik. Bilgi Üniversitesi'nde lisans okuduğumuz kampüs, romanların yoğunlukta olduğu Kuştepe Mahallesi'ndeydi. Bir yandan üniversite öğrencileri ve hocaların entelektüel yapısı, bir yanda da mahallede yaşayan halkın yapısı kültürü birbirine zıt iki kutup oluşturuyordu. Üniversitede mahalle sakinlerinin katılımıyla gerçekleşen etkinlikler, bu kaynaşmayı pekiştirdi. Ben de bu süreçte aldığımız caz müziği eğitiminin temelini oluşturan blues formunun mahalledeki sokak düğünlerinde duyduğumuz roman müziğine ne kadar benzediğini keşfettim ve blues formunda bir roman melodisinden oluşan Kuştepe Blues'u yazdım.”

Okunma 1601 defa Son Düzenlenme Son Düzenlenme Aralık 14 2019
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Cavit Külebi

Saksafon tutkusu ilk günkü gibi devam etmektedir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

İletişim

E-mail:  bilgi@saksafonname.com