Sitemize Katkıda Bulunun

Merhaba, Sitemize yazılarıyla katkıda bulunmak isteyenler, bize bilgi@saksafonname.com e-posta adresinden ulaşabilirler. Teşekkür ederiz.

Scofield ve Sundfor ile Söyleşi

25. Akbank Caz Festivali aldı başını gidiyor. Konserlere yer bulmak artık epey zorlaştı. O yerlerin az kaldığı konserlerden ikisi Joe Lovano ile John Scofield ve Susanne Sundfor.

Etkinliklerden etkinlik beğenin... Birçok festival ve konser tarihleri açıklanırken 25. Akbank Caz Festivali hızla devam ediyor. Yarın Cemal Reşit Rey’de Grammy ödüllü saksofoncu Joe Lovano ve gitar virtüözü John Scofield, sahneye çıkacak. 20 yıl aradan sonra bir araya geldiklerinde caz dünyasında heyecan yaratmışlardı, şimdi biz de o heyecanı yaşayacağız! Merakla beklenen bir diğer isim de ilk kez İstanbul’da sahneye çıkacak Susanne Sundfor. Hobi diye başlayıp müzik listelerinde zirveye oturan Sundfor, 31 Ekim’de Zorlu PSM’de sahnede. Biraz karanlık biraz da coşkulu... Scofield ve Sundfor etkinlik öncesinde sorularımızı yanıtladı.

John Scofield: Enstrümanım, benim sesimdir

Müzik söz konusu olunca nasıl bir disiplininiz var? Daima aynı disiplinle devam ederim. Pratik yapar ve bir şeyler karalarım. Diğer müzisyenlerin de gösteridiği çabayla ilgili olabilir zorluğum. Müzik işbirliğidir.

Enstrümanlarınızla aranızda nasıl bir bağınız var? 11 yıldır elimde gördüğünüz emektar gitarımla çalıyorum. Onsuz bir şey yapamam gibi geliyor artık. Çünkü enstrümanım, benim sesimdir.

Her albümünüzde sınırlarınızı aşıyorsunuz. İyi bir parçayı ve albüm zamanını nasıl anlıyorsunuz? Sadece içgüdü. Yazdıklarım bazen beğenilmez. Bazen de çok üzerinde durmadığınız bir parça alıp başını gider ve çok beğenilir. En son kayıtlar en iyi olacaktır diye bir şey yok ama dediklerin beni mutlu etti, teşekkür ederim Ece.

■ Günümüz caz müziği bir form değiştirdi mi? Müzik, caz da dahil kültürel trendleri daima etkiler. Fakat müziğin değişmeyen bir de özü vardır. Sadece aynı tarzda olacak diye bir şey yok.

■ İstanbul ve Türk müzikseverler hakkındaki düşünceleriniz neler? Çok seviliyorsunuz! Aslında Türk müziği hakkında daha çok bilgi edinmek istiyorum. Ama İstanbul için hep aynı şeyi derim, şaşırtıcı bir yer! Tarihe düşkün biri olarak şehrinizin inanılmaz bir tarihi var. Keşke daha çok zamanım olsaydı.

Susanne Sundfor: Karanlık bir şov olacak, ona göre...

■ Müziğe başlama hikâyenizin altında hobi ya da eğlence var. Bu kadar başarılı olacağınızı düşünüyor muydunuz? Sadece iyi bir şeyler yapmak istemiştim ve böyle olabileceğini düşünmemiştim! İnsanlar yaptığımı sevdi, vay be! Kesinlikle vokallerim benim için çok önemli.

■ Yeni neler olacak, projeleriniz neler? Yeni albümüm için çalışıyorum, önümüzdeki aylarda çıkar belki. “Önümüzdeki yılda” demek daha doğru olacak. Durun durun, emin olamadım! Yeni şeyler keşfetmeye ve sunmaya çalışıyorum.

■ Gelenleri neler bekliyor? İlk kez İstanbul’da çalacağım, heyecanımı anlatamam. Keşke daha çok zamanım olsaydı. Eğer bu soruya cevap verirsem, heyecanı kaçabilir. Sence cevap vermeli miyim? En azından şunu söyleyeyim, ilginç ve biraz da karanlık bir şov olacak. Ona göre gelin!

Okunma 1941 defa Son Düzenlenme Son Düzenlenme Ekim 25 2015
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Baki Solak

Hobi olarak başladığı saksafon şu an hayatında önemli bir yer tutmaktadır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Kullanıcı Giriş

Radyo Dinle

Bu Sayfayı Paylaşın

Bu Sayfayı Paylaşın

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Arama